فرهان دیزل
فرهان دیزل
کشنده دایون

بررسی و مشخصات فنی کشنده دایون

یکی از کشنده هایی که برای باربری در مسافت های طولانی مورد استفاده قرار می گیرد کشنده دایون می باشد.

کشنده دایون چیست؟

یکی از محصولاتی که شرکت دایون تولید می کند کشنده دایون می باشد. این نمونه کامیون باربری به موتور ۴۳۰ اسب بخاری مجهز می باشد. دو نمونه گیربکس دستی و اتوماتیک را روی این کامیون به کار برده اند. این نمونه کشنده مانند بسیاری از دیگر کشنده ها به عنوان یک کامیون باربری مورد استفاده قرار می گیرد. ولی باید بدانید که ویژگی ها و مشخصات منحصر به فردی درون این کشنده وجود دارد. به همین دلیل آن را به عنوان یکی از بهترین کشنده های باربری می شناسند. تکنولوژی های خاصی را برای طراحی این کشنده به کار گرفته اند.

شما برای خرید کشنده دایون باید به خوبی در مورد ویژگی ها و مشخصات آن اطلاعات بیشتری کسب کنید. شرکت دایون از تکنولوژی بسیاری از شرکت های تولیدی برای طراحی کشنده بهره برداری کرده است. اگر به خوبی ویژگی ها و مشخصات مربوط به کشنده را بشناسید، می توانید برای باربری مسافت های طولانی این کشنده را خریداری کنید. کارشناسانی که فروش کشنده های باربری را بر عهده دارند، به خوبی می توانند شما را برای خرید کشنده شما را راهنمایی کنند. بنابراین پیش از اینکه اقدام به خریداری کشنده نمایید، باید به خوبی راهنمایی های لازم را از کارشناسان دریافت کنید.

مشخصات مربوط به کشنده دایون

ویژگی ها و مشخصات مربوط به کشنده دایون

شما برای خرید کشنده دایون باید به خوبی در مورد ویژگی های کشنده اطلاعات بیشتری کسب نمایید. برخی از ویژگی های اصلی که در این کشنده وجود دارد عبارت است از :

  1. مشخصات پیشرانه کشنده

این نمونه کشنده مجهز به سه نمونه موتور می باشد که موتور ویچای، یوچای و فوتون کامینز را روی آن نصب می کنند. پیشرانه های این خودرو ابتدا به وسیله شرکت دانگ فنگ طراحی می شد. اما مدتی می باشد که شرکت فوتون نیز، این نمونه پیشرانه ها و موتورها را تولید می کند. کیفیت و کارایی هر یک از موتورهای پیشرانه این نمونه کامیون باربری عالی است. شرکت دایون از سه نمونه موتور برای پیشرانه این کامیون استفاده می کند. کیفیت هر یک از پیشرانه ها به گونه ای است که به تعمیر و نگهداری زیادی نیاز ندارد.

به تازگی پیشرانه ویچای را روی این کشنده باربری نصب کرده اند. تکنولوژی مربوط به اشتایر اتریش روی این پیشرانه به کار رفته است. کشنده دایون دارای یک موتور ۶ سیلندر خطی می باشد که به توربو شارژر و اینورتر کولر مجهز می باشد. این پیشرانه ۱۱ لیتری را در دور موتور که ۱۹۰۰ قدرت دارد، به کار می برند. گشتاور موتور بازه ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ نیوتن متر قدرت دارد. موتور این کشنده در ارتفاع هایی که بالا هستند عملکرد مناسبی از خود نشان می دهد. توان تولیدی این موتور به ارتفاع ۳۵۰۰ متر می رسد.

  1. جعبه دنده کشنده باربری

گیربکس این نمونه از کشنده را در نسخه های ابتدایی که ۱۶ سرعته می باشد طراحی کرده اند. جعبه دنده نصب شده روی کشنده دایون دارای عملکرد قابل قبولی می باشد و اصطکاک کمی دارد. مدل های جدید این کشنده را همراه با گیربکس اتوماتیک طراحی کرده اند. گیربکس به کار گرفته شده درون این کشنده باربری دارای استانداردهای بین المللی می باشد. گیربکس نصب شده روی این کامیون دارای ۱۶ دنده مستقیم است که دو دنده آن برای عقب می باشد.

دایون

 با موتورهایی که توان آنها تا ۵۰۰ اسب بخار است این جعبه دنده را هماهنگ می سازند. دنده های نصب شده روی این کامیون باربری دارای کیفیت بسیار عالی هستند و بازده خوبی از خود نشان می دهند. در گیربکس نصب شده روی این کامیون باربری می توانید دنده را به صورت دستی و اتوماتیک تعویض نمایید. این نمونه گیربکس را با سیستم انتقال قدرت که دو شافته می باشد طراحی می کنند. به دلیل کم بودن فاصله محور و گشتاور ورودی تعویض دنده سریع را روی این کامیون باربری طراحی کرده اند. در دور موتور تعویض دنده ها با کاهش سرعت همراه می شود.

مطلب پیشنهادی!  آشنایی با کامیون ماک

  1. دیفرانسیل و اکسل کشنده

باید بدانید که دیفرانسیل مربوط به این کشنده باربری ساخت دایملر می باشد. دیفرانسیل کشنده دایون را به چرخ دنده و محرک استاندارد مجهز کرده اند. کرایو پینیون که روی این دیفرانسیل نصب شده است، در برابر سایش و ترک مقاومت زیادی از خود نشان می دهد. با روش جدید این نمونه از کشنده را مجهز کرده اند. این روش علاوه بر اینکه سایش قطعات را کاهش می دهد، موجب کاهش ضربه دیفرانسیل کامیون می شود.

قفل کن عرضی که کاهنده دو مرحله ای می باشد را روی دیفرانسیل نصب کرده اند. شاسی که روی این کشنده نصب شده است برای شرایط سخت است. در برابر پیچش و خمش باید بدانید که مقاومت زیادی از شاسی دریافت می کنید. اکسل این کشنده نسبت به نمونه های قبلی دارای ضخامت بیشتری است. به علت استفاده از روش های عملیات حرارتی مقاومت این کامیون باربری را تا حد زیادی افزایش داده اند.

کامیون دایون

  1. سیستم ترمز کامیون باربری

سیستم ترمز که روی این کشنده نصب کرده اند ساخت آلمان است. سیستم ایمنی این نمونه از کشنده باربری دارای ای بی اس و ای اس آر می باشد. ترمزهای به کار گرفته شده روی این کامیون از نوع کاسه ای می باشد. برای اینکه ترمز خالی نکند، روی آن ۶ تانک آلومینیومی بادی را نصب کرده اند. ترمز موتوری دو زمانه را روی این کشنده نصب کرده اند. در زمینه سیستم ایمنی این کشنده را در پایه ترین حالت گذاشته اند. به طور کلی باید به خوبی بدانید ترمز این کشنده در شرایط متنوع بهترین عملکرد را از خود نشان می دهد.

  1. طراحی ظاهری کشنده

از نظر ظاهری باید بدانید که کشنده دایون هیچ نوع نقصی ندارد و با مدل های جهانی رقابت می کند. قالب به کار رفته شده برای تولید این کامیون از روی کامیون های اف ام کپی برداری شده است. آینه ها و چراغ های جلوی این کامیون باربری نسبت به کامیون های اف ام تا حدودی ساده تر می باشد. قاب چراغ که برای این کشنده به کار گرفته شده است مستطیلی زاویه دار است. این قاب دارای چراغ بزرگ و کوچک می باشد. چراغ های قسمت جلو کشنده دارای روشنایی مناسبی می باشد. چراغ های قسمت عقب کشنده معمولی می باشد.

آینه های به کار گرفته شده روی این کامیون باربری دارای راحی چینی می باشد. کیفیت متوسطی را برای طراحی آینه های این کامیون به کار برده اند. آفتابگیر کامیون شبیه کامیون رنو است، اما تا حدودی زمخت تر می باشد. یکی از ایراداتی که این نمونه کامیون دارد نداشتن جعبه دنده می باشد. باکس باتری کشنده دارای منبع اگزوز می باشد که نا ایمن است و عمر آن را کاهش می دهد. ارتفاع این کشنده تا قیمت بالای بادگیر به اندازه ۳۶۰۵ میلی متر می رسد.

  1. طراحی داخلی کامیون باربری دایون

داشبورد نصب شده روی کشنده دایون شبیه داشبورد کامیون های اف ام می باشد. این نمونه داشبورد به دلیل دو رنگ مشکی و کرم که دارد محبوبیت زیادی را به دست آورده است. طراحی مربوط به غربیلک کامیون باربری دایون با ولوو متفاوت می باشد. نکته منفی که در مورد طراحی داخلی این کشنده وجود دارد، دکمه تنظیم کروز روی داشبورد است. دسترسی به این دکمه تا حدودی سخت می باشد. داشبورد کامیون و سیستم تهویه آن تا حدودی شبیه به ولوو است. اهرم باز کن درب را هم از روی نمونه ولوو کپی کرده اند. به طور کلی طراحی داخلی و ظاهری این کامیون باربری کپی از نمونه کامیون های دیگر مانند ولوو می باشد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *