فرهان دیزل
فرهان دیزل
ولوو FH16

ولوو FH16 – بررسی و مشخصات فنی

یکی از قدیمی ترین کشنده های باربری ولوو FH16 است. این کشنده به وسیله شرکت سایپا دیزل تولید و وارد کشور ایران می شود.

خرید ولوو FH16

یکی از قدیمی ترین کشنده های باربری که در جهان شهرت زیادی دارد ولوو FH16 می باشد. این کشنده به وسیله شرکت سایپا دیزل تولید می گردد و وارد کشور ایران می شود. قیمت کشنده حدود یک میلیارد می ‌باشد .در مقایسه با بسیاری از دیگر کشنده ها باید بدانید که این کشنده دارای تجهیزات ایمنی مناسب تر است. در واقع ویژگی های فنی این کشنده بسیار عالی و مناسب می باشد. این کشنده یک خودروی پرآوازه است که اعتبار آن در بین انواع کشنده ها بیشتر است.

طراحی ولوو FH16 از نظر نمای داخلی و بیرونی منحصر به فرد می باشد. شما می توانید کشنده مورد نظر را با بهترین کیفیت از فرهند دیزل خریداری کنید و مدت زمان زیادی از آن برای باربری استفاده نمایید. به طور کلی باید به خوبی بدانید که مدل های زیادی از این کشنده تولید می گردد که هر یک از آنها دارای ویژگی های متفاوتی هستند. خانواده این کامیون باربری به عنوان موفق ‌ترین کامیون در بازار شناخته می شوند. این کشنده تاکنون توانسته است که فروش گسترده ای را به خود اختصاص دهد.

انواع ولوو FH16

نشل متفاوتی از ولوو FH16 تولید شده است که آنها عبارتند از :

  1. نسل لول

نسل اول این کشنده بین سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۸ تولید شده است. این کشنده در سال ۱۹۹۴ توانست عنوان کامیون سال را به خود ارائه دهد. موتور ۱۶ لیتری نسل اول روی این کشنده نصب شده است. ولوو بهینه سازی زیادی را روی این کامیون باربری به کار گرفته است. موتور این نمونه کشنده باربری با کد D12A  تولید می‌ شود. این موتور ۱۶ لیتری می باشد و دارای ۶ سیلندر خطی است. از موتور سیستم سوخت ‌رسانی بی ‌نظیری بهره‌ برداری می‌ کند. موتور این کشنده در سال به عنوان بهترین موتور معرفی شد.

مصرف سوخت پایین و قدرت بالا از جمله مشخصات اصلی موتور این کامیون باربری شناخته می‌ شود. برای هر یک از سیلندر های درون این موتور چهار سوپاپ را قرار داده ‌اند. انژکتورها دارای کنترل الکترونیکی در این کامیون باربری می باشد. طراحی این موتور به گونه ای انجام می گردد که بعد از به روز رسانی به راحتی از آن استفاده شود. نسل اول این کشنده باربری در مدل ۴۶۰ اسب بخار وارد بازار ایران شده است. این کشنده دارای ۲۵۰۰ نیوتن متر گشتاور می باشد و امکان ارتقای آن بر اساس استاندارد آلایندگی یورو ۴ وجود دارد.

  1. نسل دوم

فصل دوم این کشنده باربری دارای موتور قوی و با کیفیت است. نسل دوم این کشنده با ورژن ۲ تولید شده است. بین سال ۲۰۰۲ و ۲۰۱۲ این نمونه کشنده روی خط تولید قرار گرفت. این مدل از کامیون باربری به وسیله سایپا دیزل وارد بازار ایران شد و از همان سال توانست فروش زیادی را به دست بیاورد. نسل دوم این کشنده باربری با طراحی جدید می باشد و امکانات پیشرفته تری از قبل برای آن در نظر گرفته شده است. برای نخستین بار شاهد استفاده کردن از گیربکس اتوماتیک هوشمند روی این نمونه کامیون باربری هستیم. این نسل از کامیون باربری در نسخه ۴۲۰- ۴۴۰- ۴۶۰ و همچنین ۴۰۸ اسب بخار تولید می شود. این مدل از کشنده باربری در نقش بوژی کش و همچنین برای انتقال دادن بارهای سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. اصلی ‌ترین رقیب این نسل از کشنده باربری، مرسدس بنز های اکسور و اکتروس هستند.

  1. نسل سوم

در سال ۲۰۱۲ نسل سوم این کشنده باربری تولید شد. .ولوو از نظر ظاهری این مدل ولوو FH16 را تا حد زیادی تغییر داد. همچنین برای اولین بار یک موتور ۱۳ لیتری را روی دیگر موتورهای خود را اضافه کرد. بر همین اساس باید بدانید که این نمونه کشنده باربری در خط تولید محبوبیت زیادی را به خود اختصاص داد. موتور جدید نصب شده روی این کامیون باربری d۱۳ نام دارد و مشخصات زیادی را برای آن به کار برده‌ اند. نسل جدید این خودرو وارد کشور ایران شده است و نسخه ۵۰۰ اسب بخار آن محبوبیت زیادی دارد.

موتور این نمونه کشنده باربری جدید می باشد که با چهار قدرت خروجی متنوع وارد می گردد. این موتور سیلندر خطی دارد که هر یک از آنها ۱۲ لیتر حجم به خود اختصاص می‌ دهند. نسخه اولیه این موتور ۴۲۰ اسب بخار دارد و قدرت آن تا حدود ۲۱۰۰ نیوتن متر گشتاور می ‌رسد. نسخه دوم دارای ۴۶۰ اسب بخار می باشد که قدرت آن تا ۲۳۰۰ نیوتن متر گشتاور می ‌رسد. نسخه سوم این نمونه کشنده باربری در کشور ایران موجود است و دارای ۵۰۰ اسب بخار است. همچنین ۲۵۰۰ نیوتن متر گشتاور دارد. نسخه چهارم دارای ۵۴۰ اسب بخار می باشد و قدرت آن به ۲۶۰۰ نیوتن متر گشتاور می‌ رسد.

خرید ولوو FH16

پیشرانه ولوو FH16

پیشرانه این نمونه کشنده باربری بر اساس استاندارد آلایندگی یورو ۵ طراحی شده است. موتور این کشنده دارای نسخه یورو ۶ می باشد که کد دی ۱۳ را روی آن قرار داده ‌اند. نسخه یورو ۶ در یک نسخه با قدرت ۴۶۰ اسب بخار تولید می شود و گشتاور آن تا ۲۳۰۰ نیوتن متر می ‌رسد. مدل های قدرتمند این کشنده باربری از موتور ۶ سیلندر خطی که حجم آن ۱۶ لیتر می باشد بهره برداری می کنند. موتور کد دی ۱۶ را به خود اختصاص داده اند و استاندارد آلایندگی شان به یورو ۶ می‌ رسد.

نسخه اولیه ولوو FH16 دارای ۵۴۰ اسب بخار قدرت می باشد و همچنین ۲ هزار و ۶۵۰ نیوتن متر گشتاور دارد. نسخه دوم پیشرانه این کامیون باربری تا ۶۰۰ اسب بخار قدرت دارد و ۲ هزار و ۸۰۰ میلیون متر مکعب گشتاور آن است. نسخه سوم پیشرانه‌ این نمونه از کامیون باربری تا ۷۰۰ اسب بخار قدرت دارد و ۳۱۵۰ نیوتن متر گشتاور برایش در نظر گرفته شده است. قوی ترین نسخه پیشرانه این کشنده باربری تا ۷۵۰ اسب بخار تولید شده است و قدرت آن به ۳۵۵۰ نیوتن متر گشتاور می ‌رسد.

تمامی مدل های این نمونه ولوو دارای گیربکس هوشمند هستند. گیربکس در هر یک از نسخه ها دارای مشخصات متفاوتی می باشد. توان یدکی انواع کامیون ها بسته به نسخه گیربکس آنها بین ۴۴ تن ۵۵ و ۶۰ تن متفاوت می باشد. گیربکس ها قابلیت آپدیت نرم افزاری برای آن طراحی دارند. اگر نرم افزار مخصوص یک کشنده را فعال کنید به راحتی می توانید خودروهایی که وزن ۸۵ تا ۱۸۰ تن دارند را یدک کشی نمایید. گیربکس ها در تمامی نسخه ها دارای تناژ مجاز خودرو هستند.

مطلب پیشنهادی:  بررسی و مشخصات فنی اسکانیا P400

خرید ولوو FH16 و سیستم اتاق آن

از نظر سیستم اتاق باید بدانید که این کشنده باربری در سه ابعاد متنوع تولید می ‌شود. شرکت های باربری و رانندگان بر اساس نیاز خود می توانند یکی از اتاق های این ولوو را انتخاب کنند. اتاق اول دارای اسلیپر کاپ است. این اتاق برای یک نفر طراحی شده است و امکانات و تختخواب لازم را دارد. ارتفاع درونی این اتاق ۱۷۱ سانتی متر می باشد. اتاق دوم که سایز میانی به ‌شمار می ‌رود به عنوان اتاق Globetrotter Cab  معرفی می گردد. این اتاق برای دو نفر تختخواب دارد و درون آن فضای بیشتری جهت قرار دادن وسیله در نظر گرفته شده است. ارتفاع داخلی ۲۰۳ سانتیمتر است.

بزرگترین اتاق این کشنده باربری با نام Globetrotter XL Cab  تولید می گردد و ارتفاع آن به ۲۲۲ سانتیمتر می ‌رسد. این اتاق فضای راحتی را جهت استراحت دو سرنشین دارد. تختخواب قسمت پایین ابعاد ۷۰ در ۲۰۰ سانتیمتر است. مشتریان به راحتی می‌ توانند نرمی و سفید تشک را در سه نوع متفاوت انتخاب کنند. تختخواب بالایی از نوع تاشونده است دارای ۷۰ سانتی متر می‌باشد و ۱۹۰ سانتی متر طول دارد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *