فرهان دیزل
فرهان دیزل
قوانین تغییر کاربری کامیون

قوانین تغییر کاربری کامیون و خودرو های سنگین

یکی از مهم ترین کاربرد های خودرو های سنگین و حمل بار، استفاده به عنوان خودرو دولتی برای مصارفی و کارهایی است که توسط آتش نشانی ها، شهرداری ها و همچنین راهنمایی و رانندگی انجام می شود. اگر شما نیز تصمیم به تغییر کاربری خودرو خود دارید، برای اطلاع از قوانین تغییر کاربری کامیون با ما همراه باشید.

تغییر کاربری خودرو های سنگین تنها به منظور استفاده دولتی نیست و بسیاری می توانند برای تغییر شغل خود، اقدام به تغییر کاربری خودرو خود نمایند. این تغییر کاربری باید تحت شرایط خاص و مطابق با قوانین تغییر کاربری کامیون باشد. در این مقاله به بررسی تمام جنبه های این قانون می پردازیم. پس برای کسب اطلاعات بسیار با ارزش در این زمینه تا پایان همراه ما باشید.

تغییر کاربری کامیون

شرایط تغییر کاربری کامیون

در صنعت خودرو سازی، کاربری هر خودرو میزان اهمیت و همچنین ارزش خودرو را مشخص می کند و در خودروهای سنگین این مساله اهمیت بسیار ویژه ای دارد.

کارخانجات تولید خودرو های سنگین با علم گسترده و مهندسان کاردان، کاربری تولیدات خود را با توجه به نیاز بازار تغییر می دهند.

اما در بسیاری از مواقع خودرو های سنگین تولید شده، بعد از گذشت سال ساختی معین دیگر قابل استفاده در زمینه فعالیت خود نیستند و یا شخصی که مالک خودرو سنگین است، برای تغییر شغل خود به دنبال تغییر کاربری خودرو خود خواهد بود.

به همین دلیل اطلاع از قوانین تغییر کاربری کامیون و دیگر خودرو های سنگین از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

برای تغییر کاربری خودرو های سنگین، قوانین بسیار دقیق و سخت گیرانه ای وضع شده است. پس اگر تصمیم دارید که برای تغییر کاربری خودرو خود اقدام کنید، بهتر است ابتدا از قوانین تغییر کاربری کامیون و دیگر خودرو های سنگین اطلاعات کاملی کسب کنید.

شاید بسیار دیده اید که برخی خودرو های سنگین مانند کامیون و تریلی ها در شکل ظاهری خود تغییراتی ایجاد کرده اند، این دسته از افراد برای تغییر کاربری خودرو خود مجبور به تغییراتی در ظاهر و همچنین محور های خودرو خود شده اند تا خودرو توانایی انجام کار جدید را داشته باشد.

از مهم ترین تغییر کاربری های خودرو می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تبدیل خودرو شخصی به خودرویی دولتی
 • تبدیل اتوبوس، ون و یا تریلی ها به بیمارستانها، رستوران و بانکداری های سیار و یا کاروان های مسافرتی
 • تغییر کاربری خودرو ون به آمبولانس های دولتی و خصوصی
 • نصب اتاق کمپرسی بر روی برخی کامیون ها همراه با تقویت شاسی به منظور استفاده از کامیون برای حمل ماسه و نخاله های ساختمانی

تمامی این موارد باید بر طبق قوانین و مقرراتی خاص انجام شود و اطلاع از قوانین تغییر کاربری کامیون اولین قدم برای تغییر کاربری خودرو شخصی است.

ضوابط و قوانین تغییر کاربری کامیون

ضوابط و قوانین تغییر کاربری کامیون و خودرو ها سنگین

در گذشته تغییر کاربری خودرو های سنگین ممنوع بوده است و هیچ گونه تغییری زیر نظر قانون انجام نمی شده است.

اما گذشت زمان و افزایش طول عمر برخی خودرو های سنگین و نیاز بسیاری از کارها به خودرو های مرغوب و با کیفیت جدید با کاربری خاص، باعث شده تا سازمان ترافیک و حمل و نقل جاده ای به دنبال قوانینی خاص برای انجام این مهم باشد.

قوانین تغییر کاربری کامیون و دیگر خودرو های سنگین، در تاریخ ۳/۷/۸۶ به روز شد و بر اساس ابلاغیه ای که در این تاریخ تنظیم شد، بسیاری از خودرو های سنگین با رعایت قوانینی خاص، امکان تغییر کاربری خودرو خود را کسب نمودند.

بر طبق ابلاغیه ارائه شده در مهر ماه سال ۱۳۸۶، وسایل حمل بار به دو دسته تقسیم شدند. هر خودرو باری بر اساس این ابلاغیه می تواند در دسته خود تغییر کاربری داشته باشد، اما به هیچ عنوان امکان تغییر کاربری و ورود به دسته دیگر را ندارد.

این مقاله رانیز بخوانید!  ظرفیت حمل بار تریلی و دیگر خودرو های حمل بار

در گروه اول این تقسیم بندی، کامیون های مجهز به یخچال، تانکر، اتاق های لبه دار و همچنین باربند های تیغه دار، کامیون های کفی و مسقف می توانند به نوع دیگری از ماشین های حمل و نقل در گروه خود تبدیل شوند.

در گروه دوم، کامیون های صنعتی، میکسر دار، بونکر و کمپرسی ها قرار دارند و این کامیون ها فقط می توانند در گروه خود تغییر کاربری داشته باشند و امکان ورود به گروه یک را ندارند.

نکته بسیار مهم در این تغییر کاربری، ممنوعیت تغییر در طول شاسی های خودرو سنگین، ممنوعیت تغییر طول محور ها و همچنین تغییر در تعداد محور ها و چرخ های وسیله نقلیه و همچنین ممنوعیت افزایش ظرفیت خودرو است.

برای کامیون هایی که در حوزه حمل مواد سوختی فعالیت دارند، مهمترین مسئله برای تغییر کاربری، اتمام قرار دارد پیمانکاری و همچنین اعلام شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی به عدم نیاز به خودرو برای حمل سوخت است.

در صورت بروز هرگونه استثنا در تغییر کاربری خودرو های سنگین، این مساله باید در کمیسیون فنی راهنمایی و رانندگی بررسی گردد و قوانین تغییر کاربری کامیون در موارد خاص صادر شود.

اگر تصمیم به تغییر کاربری خودرو سنگین خود دارید و اطلاعات کاملی از قوانین تغییر کاربری کامیون و دیگر خودرو های سنگین کسب نموده اید، باید ابتدا برای ثبت درخواست خود به راهنمایی و رانندگی مراجعه کنید و بعد از صدور مجوز، در کمتر از ۲ ماه خودرو خود را تغییر کاربری داده باشید.

نکات قبل از تغییر کاربری کامیون

مهم ترین نکات قبل از تغییر کاربری کامیون و دیگر خودرو های سنگین

اکنون که با قوانین تغییر کاربری کامیون و دیگر خودرو های حمل بار آشنا شدید، بهتر است قبل از اقدام به انجام این کار برخی نکات را در نظر داشته باشید.

مهم ترین نکات و قوانین تغییر کاربری کامیون به شرح زیر است.

 • کارت خودروی وسیله نقلیه شما باید با نوع کاربری آن یکسان باشد. هر گونه مغایرت در این زمینه می تواند ضررات جبران ناپذیری در آینده برای شما داشته باشد.
 • تغییر کاربری در خودرو ها فقط یک بار امکان پذیر است. در صورتی که قبلا یکبار کاربری خودرو خود را تغییر داده اید، برای تغییر کاربری دوباره به مشکل بر خواهید خورد.
 • تغییر کاربری در کمپرسی ها غیر ممکن است، زیرا در این تغییر کاربری باید شاسی ها برش بخورند.
 • در تغییر کاربری وسیله حمل بار خود، حتما از اندازه اتاق های استاندارد استفاده کنید.
 • اگر نیاز به اتاق بزرگتر برای خودرو حمل بار خود دارید، بهتر است ارتفاع را افزایش دهید و عرض اتاق را در حالت استاندار نگه دارید.
 • در انتخاب اتاق حتما به کیفیت بالا و وزن پایین اتاق دقت داشته باشید.
 • سعی کنید اتاقی که برای کامیون خود تهیه می کنید، از بهترین متریال برای کف استفاده شده باشد. زیرا بیشترین نیرو بر کف اتاق وارد خواهد شد و کف اتاق بر مسائل امنیتی و ایمنی نیز تاثیر مستقیم دارد.
 • حتما بعد از ثبت درخواست تغییر وضعیت خود در راهنمایی و رانندگی، اتاق مورد نیاز خود را سفارش دهید و اقدامات لازم برای تغییر کاربری را انجام دهید. زیرا این پروسه زمان بر است و شما کمتر از ۲ ماه برای انجام آن زمان خواهید داشت.
 • در تغییر کاربری، کاری که قرار است با خودرو خود انجام دهید، اهمیت بسیار ویژه ای دارد. زیرا باید بر طبق کاری که قرار است انجام دهید، باید اتاق را سفارش دهید و همچنین تغییراتی را در خودرو خود ایجاد کنید.

تغییر کاربری

کلام آخر

اکنون که قوانین تغییر کاربری کامیون و دیگر خودرو های سنگین آشنا شدید و دانستید که برای انجام این مهم چه نکاتی را باید در نظر داشته باشید. بهتر است برای تغییر کاربری خود اقدام کنید.

اگر خودرو باری شما سن بالایی دارد و برای تعویض پلاک یا هر گونه تغییر در آن به مشکل خورده اید، می توانید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید و بعد از شرکت در طرح تسجیل، آرامی را به صورت رایگان دریافت کرده و روی شیشه خودرو خود نصب کنید تا امکان تردد برای شما ممکن شود.

اگر در زمینه تغییر کاربری خودرو سنگین خود با مشکلاتی مواجه شدید، کافیست با ما در ارتباط باشید تا به بهترین شکل شما را راهنمایی کنیم.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *